5plus2 dny - ČTENÁŘI PÍŠÍ: Nový spolek chce zachránit zámeckou sýpku

12.07.2014 14:34
V letošním roce vznikl v Horšovském Týně na Domažlicku nový spolek - SÝPKA 2014. Jeho název je odvozen od pilotního projektu záchrany historické zámecké sýpky v horšovskotýnském parku. Spolek založila skupina občanů, která by chtěla podporovat různé aktivity ve městě.
Historická sýpka v Horšovském Týně.

Historická sýpka v Horšovském Týně. | foto: Jaroslav Čedík

Prioritou v současnosti je, aby spolek SÝPKA 2014 vstoupil do podvědomí spoluobčanů a zároveň tak získal nové příznivce. A jak vůbec nápad projektu vznikl? Na to odpověděl zakladatel a předseda spolku Karel Weber.

„O objekt sýpky jsem se zajímal už od dětství. Vyrůstal jsem v její bezprostřední blízkosti, a to v době, kdy ještě sloužila svému původnímu účelu, tedy skladování obilí. Rád jsem využíval každé možnosti ji navštívit, ale většinou jsem ji s kamarády okukoval jen zvenku.

Projekt Sýpka je spíše mou dlouhodobou myšlenkou, než náhlým nápadem, ale usilovněji jsem na něm začal pracovat až před dvěma roky. Představuji si, že by tento objekt mohl být v budoucnu využíván jako alternativní kulturní dům, kde by se soustředila nejen kultura samotného města, ale byl by zde i prostor pro regionální nebo zahraniční kulturní akce. Takové místo v našem městě dosud chybí a rádi bychom pomohli nejen městu a jeho občanům, ale samotnému objektu, protože se jedná o naší Národní kulturní památku,“ uvedl Weber.

Nyní spolek Sýpka 2014 pracuje především na své propagaci a chce získat důvěru nejen občanů, širší veřejnosti, ale také samotného vedení města .

„Důležitým rokem aktivit spolku bude rok 2015, kdy budova sýpky oslaví kulaté výročí 300 let (1715). V tomto roce chystá spolek několik akcí. Ale to už se nechme překvapit, i přesto, že jednání s městem či MKZ Horšovský Týn jsou v plném proudu a zatím bez komplikací, nejsou ještě všechna jednání u konce," řekl závěrem předseda spolku.

 

odkaz na článek: ZDE 

 
Autor: