FOTOGALERIE - Barokní sýpka v Horšovském Týně byla otevřena pro veřejnost

17.09.2015 22:49

FOTO: Barokní sýpku v H. Týně si lidé mohli projít po 20 letech

 

Zemědělské nářadí zapůjčené z depozitáře horšovskotýnského zámku tvořilo premiérovou expozici v prostoru barokní sýpky, kterou si zájemci mohli prohlédnout v sobotu v rámci Dnů evropského dědictví

„Vystavené předměty byly dříve k vidění v bývalém Vlastivědném muzeu, které místní znali pod názvem Vdovský dům," připomněl Karel Weber, předseda spolku Sýpka 2014, který má za cíl opravit a zpřístupnit vzácnou barokní památku.

„Rod Trauttmansdorffů byl sběratelem snad všeho. V depozitářích zámku je mnoho exponátů, které se ale nemají kde vystavit," připomíná pan Weber s tím, že by výstavy z jejich sbírek mohly oživit objekt, který se po dlouhá léta využívá jen jako skladiště.

Sýpka v současné době nemá potřebné zajištění, chybí okna, proto je prozatím nemožné umístit do ní dlouhodobější expozici.

„Výstavu na jeden, dva dny jsme schopni si pohlídat sami, delší výstavy zatím možné nejsou."

Návštěvníci měli možnost prohlédnout si přízemí a část prvního patra. Další podlaží byla z bezpečnostních důvodů návštěvníkům nepřístupná.
„V úmyslu máme zprovoznit sezonní muzeum, na dva tři měsíce v letní turistické sezoně, ale zatím je problém se zabezpečením objektu," zmiňuje Weber z plánů spolku Sýpka 2014.

 

O vikendu si v rámci Dnů evropského dědictví zájemci mohli v Horšovském Týně prohlédnout i zvonici na náměstí Republiky, bývalý klášter kapucínů, věž kostela na náměstí nebo kostel sv. Anny na Vršíčku.

 

FOTOGALERIE ZDE